Булах Ірина Сергіївна

Булах Ірина Сергіївна

Доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри теоретичної та консультативної психології.

За фахом викладач дошкільної педагогіки та психології, методист з дошкільного виховання. Закінчила Київський державний педагогічний інститут імені О.М. Горького в 1982 р. Кандидат психологічних наук з 1989 р., доцент - 1993 р. Доктор психологічних наук за спеціальністю педагогічна та вікова психологія - 2004 р., з 2005 р. професор кафедри психології Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Відмінник освіти України.

У 1987 р. вступила до аспірантури на кафедру психології Київського державного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, яку закінчила у 1989 р. Цього ж року І.С.Булах захистила кандидатську дисертацію «Динаміка взаємозв’язку мислительних операцій у дітей дошкільного віку» (педагогічна та вікова психологія). Кар’єру науковця Ірина Сергіївна розпочала 1989 р. асистентом кафедри психології Київського державного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, а з 1992 р. призначена доцентом та впродовж 1997-2001 р.р. І.С.Булах була докторантом цієї ж кафедри. У 2004 р. захистила докторську дисертацію на тему «Психологічні основи особистісного зростання підлітків». Після захисту докторської дисертації Ірина Сергіївна продовжила роботу на посаді доцента кафедри психології НПУ імені М.П. Драгоманова. З 2004 року переведена на посаду професора цієї ж кафедри.

У 2007 р. Ірину Сергіївну запросили на посаду завідувача кафедри теоретичної та консультативної психології Інституту соціології, психології та управління НПУ імені М.П. Драгоманова, де працює по теперішній час.

Протягом останнього десятиліття працює над проблемою особистісного зростання підлітків, юнаків, студентської молоді. На засадах особистісно-орієнтованого підходу розроблена і впроваджена в практику роботи школи психологічна модель розвитку моральної самосвідомості особистості підліткового віку. Зокрема обгрунтовано психологічні засади та моральні витоки особистісного зростання у підлітковому віці. Під керівництвом І.С.Булах захищені кандидатські та докторські дисертації з педагогічної та вікової психології з проблем морального розвитку в юнацькому віці. Останні наукові праці присвячені консультативній діяльності, яка є провідною для професійної роботи майбутнього психолога-консультанта.

За період наукової діяльності опубліковано 132 праці, з яких біля 80-ти джерел спрямовані на ознайомлення молодих вчених і практичних працівників шкіл з особливостями удосконалення моральної самосвідомості молоді та засобами її особистісного зростання.

Серед основних праць треба назвати наступні:

1.     І.С. Булах (О.В.Скрипченко).Психологія особистості підлітка // Вікова і педагогічна психологія: Навч. посібн.  2-ге вид. – К.:Каравела, 2007. С.131-172, 1,70 д.а.

2.     І.С. Булах.Воля /Загальна психологія // Хрестоматія: Навч. посібник – К.: Каравела, 2007. С.338– 370, 1,3 д.а.

3.     І.С. Булах (О.В.Скрипченко). Психологія особистості підлітка // Вікова та педагогічна психологія. Навч. посібн. - К.: Каравела, 2008. С.151-198, 1,2 д.а.

4.     І.С. Булах.Програма курсу «Психологія соціальної адаптації підростаючої особистості» // Психологія: Комплекс типових навчальних програм. Навч. посібн. - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2008. С.170-177, 0,29 д.а.

5.     І.С. Булах.Методика викладання психології // Навчальні програми з основних психологічних дисциплін: кредитно-модульна система у ВНЗ. Навч. посібн. - Рек. МОН України. - Переяслав-Хмельницький, 2009. С. 419-440, 0,8 д. а.

6.     І.С. Булах.Статус консультативної психології та її завдання в системі психологічних наук вищої школи // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Сер. 12. Психологічні науки. Зб. наук. праць. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2009. - № 26(50).С. 28-32, 0,17 д.а.

7.     І.С. Булах (О.В.Скрипченко).Вольова активність особистості// Загальна психологія. / Підручник. Рек. МОН України. – К.: Каравела, 2009. С. 121-130, 0,38 д. а.

8.     І.С. Булах.Програма курсу «Психологія впливу» // Психологія: комплекс навч. програм з професійної та особистісно орієнтованої підготовки бакалаврів // Навч. посібник, К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2011. С. 139-155, 0,7 д.а.

9.     І.С. Булах.Історичний екскурс за логікою етапів становлення консультативної психології // Проблеми сучасної психології: Зб. наук. праць Кам’янець-Подільського НУ ім. Івана Огієнка, Ін-т психол. ім. Костюка НАПН України. Вип. 12. – Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2011. - С. 130-142, 0,5 д.а.

10.І.С. Булах (Алєксєєва Ю.А.). Моральне зростання підлітків: сучасні технології консультативної діяльності // Навч. посібн., 2-ге вид. - Рек. МОН України. - К.: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2011. С. 4-38, 1,42 д.а.

Булах Ірина Сергіївна є головою спеціалізованої вченої ради Д.26.053.10 в НПУ імені М.П.Драгоманова, член спеціалізованої вченої ради К. 26.053.09 , член науко-методичної комісії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України з питань психолого-педагогічної та психолого-практичної підготовки.

Нагороди

Диплом І ступеня за наукові досягнення (2003 р.);

Грамота академії педагогічних наук за плідну наукову працю (2004 р.);

Диплом ІІІ ступеня за наукові досягнення (2006 р.);

Відмінник освіти України (2006 р.);

Почесна відзнака, медаль імені Григорія Сковороди (2008 р.);

Орден святих Кирила та Мефодія за заслуги відродження духовності в Україні (2010 р.);

Медаль імені М.П. Драгоманова (2010 р.);

Медаль за наукові досягнення імені Г.С. Костюка (2010 р.);