Moritz Hunzinger

Prof. Moritz Hunzinger

Moritz Hunzinger

Public Relations Consultant

Professor of PR and Communication of the National Pedagogical Dragomanov University (NPU) as faculty member at the Institute of Sociology, Psychology and Social Communications since 2014. Appointed as Honorary Doctor of Philosophy (2010) and Honorary Professor (2011) of NPU.

Co-author of the Pedagogical Constitution of Europe (www.arpue.org). Entry in the "Guinness Book of Records" for the launch of the Swatch watch (www.swatch.com). Chairman of the Advisory Board of Brocard Parfums Group since 2015; from 2003 to 2015 Vice-Chairman of the Supervisory Board of Brocard, leading perfume retailer in Ukraine (www.brocard.com). Order of Merit of the Federal Republic of Germany, Medal of Honor of Kyiv.

Weblink NPU: http://www.npu.edu.ua/index.php/ua/podii/3073-u-shtati-vykladachiv-npu-pershyi-inozemnyi-profesor

Contact Prof. Dr. phil. h.c. Moritz Hunzinger

Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Mobile +380 666 84 88 90 and +49 171 60 333 20

Germany, 60318 Frankfurt, Wielandstr. 3, Phone +49 69 15 20 03-20, Fax -33.

www.hunzinger.de, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

www.facebook.com/moritz.hunzinger

Skype: moritzhunzinger

Chairman of the Advisory Board of Brocard Parfums Group since 2015; from 2003 to 2015 Vice-Chairman of the Supervisory Board of Brocard, leading perfume retailer in Ukraine (www.brocard.com).

Your IP: 3.21.248.47
Server Time: 2024-04-19 17:25:24