Вундт
- Деталі
- Створено: Вівторок, 17 травня 2011, 17:08
- Останнє оновлення: Середа, 03 квітня 2013, 08:58
- Автор: moderator
- Перегляди: 4798
Вільгельм Максиміліан Вундт (нім. Wilhelm Maximilian Wundt; 16 серпня 1832, Некарау, нині у складі Мангейма, Королівство Вюртемберг, Німецький союз - 31 серпня 1920, Лейпциг, Німецька імперія) - німецький фізіолог і психолог. В основному відомий як засновник експериментальної психології [1]. Менш відомий як основна фігура в соціальній психології, проте, останні роки життя Вундта пройшли під знаком психології народів (нім. Völkerpsychologie), яку він розумів як вчення про соціальну основі вищої ментальної діяльності.
Вундт народився в містечку Некарау недалеко від Мангейма в родині лютеранського пастора. Закінчив школу в 1851 р. і до 1856 р. навчався в Тюбінгенському, Берлінському та Гейдельберзькому університетах. На останньому році навчання в Гейдельберзі Вундт був практично на випадок смерті від серйозного захворювання. Після отримання диплома по медицині в Гейдельберзі, Вундт короткий час вчиться у Йоганна Мюллера і незабаром став співробітником університету - асистентом видатного фізика і фізіолога Германа фон Гельмгольца, з 1858 по 1864 рр.. У цей час він пише роботу Статті з теорії чуттєвого сприйняття (1858-1862). Також у Гейдельберзі Вундт одружується на Софі Мау.
У цей період Вундт починає читати перший у світі курс з наукової психології, постійно підкреслюючи в ньому використання експериментальних методів, взятих із природничих наук. У своєму курсі він підкреслює фізіологічну зв'язок між мозком і розумом. Знання та досвід Вундта у фізіології мали величезне значення для становлення нової науки - психології. Його лекції були опубліковані у вигляді книги Лекції про розум людини і тварин в 1863 р. У 1864 Вундт одержує місце доцента в Гейдельберзі.
Вундт починає роботу, яка привела його до публікації в 1874 р. однією з найважливіших робіт в історії психології, книги «Принципи фізіологічної психології". Принципи будують психологію, як дослідження безпосереднього досвіду свідомості, включаючи почуття, емоції, вольові акти та ідеї, за допомогою методу інтроспекції, або самоспостереження.
У 1875 Вундт отримує ставку професора в Лейпцігському університеті, а через 4 роки засновує першу у світі психологічну лабораторію. Вчені з усього світу збираються в лабораторії Вундта, у тому числі Едвард Тітченер. Пізніше, студенти Вундта засновують психологічні лабораторії в Університеті Пенсільванії, Колумбійському університеті та ін
Вундт жив у Лейпцигу до самої смерті й був науковим керівником у 186 студентів, що захистили докторські дисертації по різних наукових дисциплін.
В останні роки життя Вундт фокусується на соціальній і культурній психології, і до самої смерті пише фундаментальний 10-томну працю «Психологію народів» [2].
Наукова спадщина Вундта колосально за обсягом і становить близько 54000 сторінок [3] у вигляді книг і статей. Деякі особливо видатні його роботи: Лекції про психологію людини і тварин, Есе, Етика: дослідження фактів і законів морального життя, Гіпнотизм і навіювання (1892) і Введення в психологію.