Пояснювальна записка ( методологія)
- Деталі
- Створено: Понеділок, 14 березня 2011, 10:49
- Перегляди: 3924
Пояснювальна записка
У зв’язку із поширенням модульно-рейтингової системи навчально-методичний комплекс курсу “Методологія і методи наукових психологічних досліджень” побудовано за модульною технологією. Такий підхід забезпечує глибоке осмислення студентами теоретичного матеріалу, бачення ними цілісної структури курсу та його окремих складових, сприятливо впливає на встановлення взаємозв’язків між теоретичним та практичним матеріалом. Основою цього стає розподіл навчального матеріалу на логічні смислові частини, поточне оцінювання різних видів діяльності студентів, виконання різних видів самостійної роботи, варіативність запропонованих для самостійного виконання завдань, що забезпечує його активне сприйняття, задовольняє прагнення студентів до свободи вибору, самостійного прийняття рішень, планування роботи. Такий підхід, на думку авторів, створює основу для формування у студентів позитивної самооцінки, самоповаги, отже, шанобливого ставлення до учбової діяльності, процесу та результатів учіння.
Основною метою курсу є забезпечення високоякісної підготовки майбутніх спеціалістів у загальних питаннях методології наукових досліджень, розробки наукового апарату та ефективного вибору методів наукового дослідження.
Передбачається розгляд тем, присвячених вивченню сутності методології, її результативності, принципів, що визначають зміст наукової психології, класифікацій методів дослідження психології як науки, актуальним та традиційним методологічним проблемам, сучасним тенденціям розвитку методології, її функціям, етапам наукового дослідження, тощо.
Загалом, при вивченні теоретичної частини курсу студенти повинні:
Отримати знання про сутність та значення методології як частини науки;
Засвоїти інформацію про результати, функції діяльності методології;
Отримати знання про рівні методологій, принципи наукової психології;
Зрозуміти сутність і зміст різних наукових напрямів психології, провідних методологічних підходів, теорій , концепцій, категорій психологічної науки;
Усвідомити значення та послідовність адекватного вибору методів відносно кожного етапу наукового дослідження;
Під час практичних занять студенти повинні:
Оволодіти навичками самостійного вивчення та аналізу психологічної літератури, роботи із словниками, енциклопедіями;
Навчитись застосовувати методи дослідження наукової психології, оперувати провідними науковими категоріями психології;
Навчитись порівнювати різні методологічні підходи до проведення наукових досліджень;
Оволодіти навичками формулювання теми, мети, завдань, об’єкту, предмету, гіпотези наукового дослідження;
Оволодіти вмінням підбирати найефективніші методи та прийоми проведення наукового дослідження у відповідності до етапу дослідження, його теми, мети та завдань.