Роджерс
- Деталі
- Створено: Вівторок, 17 травня 2011, 17:28
- Перегляди: 5278
Карл Ренсом Роджерс (англ. Carl Ransom Rogers; 8 січня 1902 - 4 лютого 1987) - американський психолог, один з творців і лідерів гуманістичної психології (поряд з Абрахамом Маслоу). Фундаментальним компонентом структури особистості Роджерс вважав «я-концепцію», яка формується в процесі взаємодії суб'єкта з навколишнім соціальним середовищем і є інтегральним механізмом саморегуляції його (суб'єкта) поведінки. Роджерс зробив великий внесок у створення недирективної психотерапії, яку він називав «особистісно-орієнтованої психотерапією» (англ. person-centered psychotherapy). Президент Американської психологічної асоціації в 1947 році.
Роджерс вважав свій метод універсальним, тобто, які застосовуються і ефективним в роботі з різними типами клієнтів - як для груп (навчальних класів, трудових колективів), так і для індивідуальної роботи (школярів, батьків, ветеранів), для людей різних культур, видів діяльності, релігійних поглядів. Зокрема, метод можна застосовувати для вирішення конфліктів - як внутрішньоособистісних, так і міжособистісних і міжгрупових. Клієнт-центрована терапія Роджерса здатна вирішувати широкий діапазон практичних завдань, з якими стикаються клієнти: професійні проблеми, проблеми у подружніх стосунках, психосоматичні розлади і т. д. Протягом останніх років терапевти спостерігали за тим, як успішно проходить з окремими клієнтами, з усе «більш і більш глибокої тривалістю, все глибше торкаючись і перетворюючи саму організацію особистості». Повертаючись до статистики, можна додати наведені автором дані: «якщо десять років тому консультант, який використовує недирективна підхід, в середньому проводив з кожним клієнтом 5-6 обстежень (дуже рідко 15), то сьогодні, завдяки клієнт-підходу - 15-20 співбесід (зрідка цифра доходить до 100) ». Сталося це, на думку Роджерса, завдяки збільшеному майстерності консультанта.
Карл Роджерс особливо підкреслював ефективність клієнт-терапії в ігровому взаємодії з проблемними дітьми. У роботі з цієї області, згідно з позицією автора, вербальна комунікація нерідко зведена до мінімуму, а в деяких випадках, ми спостерігаємо навіть повна її відсутність. Найважливішим моментом тут є групова терапія (до речі вона дає хороший ефект не тільки при роботі з проблемними дітьми, але і з дорослими). Ефект її полягає у спостереженні за діями партнера як за наочним близьким прикладом.