Лурія

Олександр Романович Лурія (16 липня 1902, Казань - 14 серпня 1977, Москва) - відомий російський психолог, засновник вітчизняної нейропсихології, учень Л. С. Виготського.

Професор (1944), доктор педагогічних наук (1937), доктор медичних наук (1943), дійсний член Академії Педагогічних наук РРФСР (1947), дійсний член АПН СРСР (1967), належить до числа видатних вітчизняних психологів, що здобули широку популярність своєї наукової, педагогічної та громадською діяльністю.

Олександр Лурія народився в Казані третім з чотирьох синів в інтелігентній єврейській родині. Його батько - відомий терапевт, згодом професор Роман Альбертович Лурія - займався приватною медичною практикою; мати - Євгенія Вікторівна Лурія - була зубним лікарем. [1] Закінчив Казанський університет (1921) і 1-й Московський медичний інститут (1937). У 1921-1934 рр.. - На науковій і педагогічній роботі в Казані, Москві, Харкові. З 1922 по 1930 роки член Російського психоаналітичного суспільства. З 1934 року працював в науково-дослідних установах Москви. З 1945 року - професор МДУ. Завідувач кафедрою нейро-і патопсихології факультету психології МДУ (1966-1977). Протягом більш ніж 50-річної наукової роботи А. Р. Лурія вніс важливий внесок у розвиток різних областей психології таких як психолінгвістика, психофізіологія, дитяча психологія, етнопсихологія та ін

Лурія - засновник і головний редактор «Доповідей АПН РРФСР» - видання, в якому почали свої публікації представника ряду як психологічних, так і гуманітарних напрямів (Московський логічний кружок) післявоєнної думки в Росії і СРСР.

Слідуючи ідеям Л. С. Виготського, Лурія розробляв культурно-історичну концепцію розвитку психіки, брав участь у створенні теорії діяльності. На цій основі розвивав ідею системного будови вищих психічних функцій, їх мінливості, пластичності, підкреслюючи прижиттєвий характер їх формування, їх реалізації у різних видах діяльності. Досліджував взаємини спадковості і виховання в психічному розвитку. Використавши традиційно застосовувався з цією метою блізнецовий метод, вніс до нього суттєві зміни, проводячи експериментально-генетичне вивчення розвитку дітей в умовах цілеспрямованого формування психічних функцій у одного з близнят. Показав, що соматичні ознаки в значній мірі обумовлені генетично, елементарні психічні функції (наприклад, зорова пам'ять) - в меншій мірі. А для формування вищих психічних процесів (понятійне мислення, осмислене сприйняття та інших) вирішальне значення мають умови виховання. В області дефектології розвивав об'єктивні методи дослідження аномальних дітей. Результати комплексного клініко-фізіологічного вивчення дітей з різними формами розумової відсталості послужили підставою для їх класифікації, що має важливе значення для педагогічної та медичної практики. Створив новий напрямок - нейропсихологию, нині виділилася в спеціальну галузь психологічної науки і отримала міжнародне визнання. Початок розвитку нейропсихології було покладено дослідженнями мозкових механізмів у хворих з локальними ураженнями мозку, зокрема в результаті поранення. Розробив теорію локалізації вищих психічних функцій, сформулював основні принципи динамічної локалізації психічних процесів, створив класифікацію афазіческіх розладів і описав раніше невідомі форми порушень мовлення, вивчав роль лобних часток головного мозку в регуляції психічних процесів, мозкові механізми пам'яті.

Лурія мав високий міжнародний авторитет, був закордонним членом Національної академії наук США, Американської академії наук і мистецтв, Американської академії педагогіки, а також почесним членом ряду зарубіжних психологічних товариств (британського, французького, швейцарського, іспанської та ін.) Він був почесним доктором ряду університетів: м. Лейстера (Англія), Любліна (Польща), Брюсселя (Бельгія), Тампере (Фінляндія) та ін Багато його роботи перекладені і видані за кордоном. Лурія часто і з благоговінням згадується в роботах англійського невропатолога Олівера Сакса, з яким він вів багаторічну листування.

Your IP: 3.145.119.199
Server Time: 2024-04-25 04:12:58