Теплов

Борис Михайлович Теплов (9 жовтня (21 жовтня) 1896, Тула ​​- 28 вересня 1965, Москва) - радянський психолог, засновник школи диференціальної психології, до якої також належали В. Небиліцин і В. Мерлін.

Б. М. Теплов - дійсний член АПН СРСР, заслужений діяч науки РРФСР, професор, доктор педагогічних наук (з психології), науковий керівник лабораторії "Психофізіологія індивідуальних відмінностей", створеної в 1952 році в НДІ загальної та педагогічної психології (нині Психологічний інститут РАВ ), головний редактор журналу "Питання психології" (1958-1965).

Б.М. Теплов народився 1896 р. у Тулі, в дворянській сім'ї. З ранніх років вчили французької мови, і він став володіти ним досконало, в гімназії відмінно освоїв німецьку мову. Поряд з гімназійним отримав і музичну освіту, в подальшому, вже будучи в Москві, він став брати уроки гри на фортепіано у самого К.Н. Ігумнова.

У 1914 р. вступив на філософське відділення історико-філологічного факультету Московського університету, де став спеціалізуватися з психології. На другому курсі почав відвідувати "психологічний практикум" Психологічного інституту при Московському університеті, яким керував Г.І. Челпанов.

У 1916 р. він був покликаний в армію. Після закінчення школи прапорщиків отримав призначення в один з піхотних полків на Західному фронті, де і пробув до закінчення війни, брав участь у бойових діях.

Після жовтня 1917 р. він був обраний у своєму полку на одну з командних посад. До кінця року демобілізований. З січня 1918 р. Борис Михайлович став служити в Москві помічником секретаря народного суду Тверського ділянки, відновивши одночасно заняття в університеті. У лютому 1919 р. він був призваний в Червону Армію, де його направили у Вищу школу військової маскування, яку він закінчив у 1921 році. Одночасно він продовжував вчитися в університеті.

Незабаром Б.М. Теплов був призначений начальником Відділу дослідних станцій, які займалися питаннями військової маскування. Він висунувся як один з творців маскувального справи в Червоній Армії. Його інтелект, уміння керувати, ерудиція, справді науковий підхід до проблем забезпечували високу ефективність роботи. Йому було присвоєно військове звання командира бригади (комбрига). У 1933 р. був звільнений у резерв РСЧА.

Вивчав вроджені здібності (докторська дисертація - «Психологія музичних здібностей»), характер, темперамент, розробляв методи їх об'єктивної діагностики та вимірювання. Полемізував з А. Н. Леонтьєвим, який заперечував наявність вроджених здібностей та індивідуальних відмінностей і підкреслював вплив середовища на людину.

Сумнозвісна «павловська сесія» 1950 р., організатори якої (К. М. Биков та А. Г. Іванов-Смоленський) вимагали замінити психологію фізіологією, як не дивно, зіграла позитивну роль в дослідженнях Теплова. Він переключився з чисто описового дослідження темпераментів на психофізіологічні дослідження природи індивідуальних відмінностей. Однак саме це послужило поштовхом до накопичення великої кількості експериментальних і теоретичних матеріалів.

Вже після смерті Теплова його послідовники (В. Д. Небиліцин, В. С. Мерлін, В. М. Русалов, Е. А. Голубєва та ін) досягли значних успіхів у цьому напрямку.

Похований на Новодівичому кладовищі.

Your IP: 3.145.97.248
Server Time: 2024-04-20 16:25:46