Ельконін
- Деталі
- Створено: Вівторок, 17 травня 2011, 16:06
- Перегляди: 3930
Данило Борисович Ельконін (1904-1984) - радянський психолог, автор оригінального напряму в дитячій і педагогічної психології.
Народився в Полтавській губернії, навчався у полтавській гімназії та в Ленінградському педагогічному інституті ім. А. І. Герцена. Працював у цьому інституті з 1929, де темою його роботи (у співпраці з Л. С. Виготським) були проблеми дитячої гри. Після розгрому педології c 1937 працював учителем початкових класів в одній з ленінградських шкіл, викладав у педагогічному інституті, створював шкільні підручники з російської мови для народностей Крайньої Півночі. У 1940 захистив кандидатську дисертацію, присвячену розвитку мовлення школярів.
Після закінчення війни (яку він провів на фронті, був нагороджений орденами і медалями) Д. Б. Ельконін, хоча і дуже хотів цього, не був демобілізований. Він отримав призначення на викладацьку роботу в Московський обласний військово-педагогічний інститут Радянської Армії, де не тільки викладав психологію, але і розробив основні принципи побудови курсу радянської військової психології. Однак в 1952 р. почалася хвиля репресій під виглядом боротьби з космополітизмом.
Засідання комісії, присвячене «розбору та обговоренню допускаються підполковником Ельконін помилок космополітичного характеру», було призначено на 5 березня 1953 р., але помер Сталін, і воно було відкладене, а потім скасовано. Підполковник Д. Б. Ельконін був звільнений у запас.
У вересні 1953 р. Д. Б. Ельконін став штатним співробітником Інституту психології АПН РРФСР (нині Психологічний інститут РАВ), де і пропрацював до кінця свого життя. В інституті він завідував декілька лабораторій, в 1962 захистив докторську дисертацію, а в 1968 був обраний членом-кореспондентом АПН СРСР. Багато років він викладав на факультеті психології МГУ, утвореному в 1966.
Роботи Д. Б. Ельконіна стали одним з наріжних каменів теорії діяльності.
Свої дослідження з дитячої психології він проводив спільно з учнями Л. С. Виготського: А. Н. Леонтьєвим, А. Р. Луріей, А. В. Запорожцем, Л. І. Божович, П. Я. Гальперіним